Január 25-én immár hatodik alkalommal rendezték meg a Diósdi civilek napját, melyen több mint harminc helyi öntevékeny szervezet kapott lehetőséget a bemutatkozásra. A rendezvényen ott voltak a Német Hagyományőrző Egyesület – Diósd képviselői is.
A megnyitót követően a szervezetek az iskola tornatermében felállított színpadon röviden bemutatkoztak a közönségnek, majd azt követően a saját standjukon fogadták az érdeklődőket.
Bicskei György, a Német Hagyományőrző Egyesület – Diósd elnöke elmondta: a 2007 novemberében alakult egyesület elsődleges célja a Diósdi Német Nemzetiségi Önkormányzat civil támogatása; a német, ezen belül a sváb hagyományok őrzése, a kisebbségi tudat és hovatartozás fenntartása, a politikától mentes kisebbségi élet fejlesztése. A civil szervezet kiemelt feladatként kezeli a Diósdon élő svábok tárgyi és kulturális emlékeinek gyűjtését, megőrzését, azok megismertetését programjaikon keresztül a diósdiakkal, köztük a német nemzetiségi iskola diákjaival, a német nyelv tanulását és ápolását a fiatalok és a középgeneráció körében.
Az egyesület látványos, gazdag standot épített a börzére, mely széles körű áttekintést adott az érdeklődőknek a diósdi németség múltjáról és jelenéről. Mint ismert, a diósdi svábok Schwarzwald környékéről települtek Diósdra a XVII. században. Ulmból hajóztak le a Dunán az ulmi skatulyának (Ulmer Sachtel) nevezett bárkákkal.
A Diósdon letelepült svábok jellemzően előbb szőlő-, majd őszibarack-termesztéssel foglalkoztak, ezért az egyesület rendszeresen szervez a szőlő- és barackkultúrával kapcsolatos kiállításokat, bemutatókat, gyerekeknek versenyeket. A második világháború után a diósdi svábok is elszenvedték a málenkij robotra való elhurcolást, majd a háború után a kitelepítést Németországba.
A dunai tutajút emlékére Csomay András elkészítette a vízi alkalmatosság makettjét, mely az egyesület pavilonja előtt volt látható. Ugyancsak ő készítette azokat a míves karkötőket, amelyeket a rendezvény során lebonyolított, Diósd műemlékeivel és a diósdi sváb emberek életével kapcsolatos vetélkedők nyertesei jutalmul átvehettek.
Az egyesület standján az érdeklődők belelapozhattak az elmúlt évtizedekben megjelent helytörténeti könyvekbe, kiadványokba – köztük Görögné Horváth Katalin Az én Diósdom, Wágner Ferenc Diósd története című könyvébe és Dózsa Lajos Diósd történetét máig a legrészletesebben feldolgozó tanulmányába –, valamint megismerhették a diosdfa.hu honlap működését, a portál nyújtotta lehetőségeket, szolgáltatásokat. Az oldal létrehozásában és működtetésében meghatározó szerepet játszó Natta család képviseletében Natta János mutatta be a weblapot. Mint elmondta, oldalain helytörténeti tudnivalók, levéltári kutatások, néprajzi érdekességek olvashatók, valamint elérhető az oldal gerincét alkotó, országos viszonylatban is egyedülálló családfa-adatbázis. Külön bemutatta a portál fényképtárát, amit évekig tartó gyűjtőmunka eredményeként, a családoktól kölcsönkapott fotók digitalizálásával hoztak létre.
A beszélgetések során elhangzott: a tervek között szerepel egy sváb ház megvétele és átalakítása kiállítási és közösségi térré, ahol az egyesület a Diósdi Német Nemzetiségi Önkormányzattal együtt méltóképpen tudja elhelyezni és állandó, valamint időszaki kiállítások keretében az érdeklődőknek bemutatni a sváb múlt tárgyi emlékeit. Itt lehetőség nyílna foglalkozásokat tartani, szakköröket, német nyelvű könyvtárat működtetni. Mint szóba került, a régi tárgyakat már ma is gyűjtik, illetve, több felajánlást is érkezett, mások mellett Méhész Tamástól, Nánási Györgyitől, Balczer Kálmánnétól, Illyés Andrástól, Dobroviczky Istvántól, Pátrovics Bélánétól,Virág Mihálytól.
Az egyesület vezetői megerősítették: a Diósdi Német Nemzetiségi Önkormányzat és a Német Hagyományőrző Egyesület kiemelt feladatnak tekinti a néhai Natta Antal által alapított Diósdfa portál megőrzését és továbbfejlesztését. Ide továbbra is várják a fiókokban, albumokban megbúvó régi fényképeket, leveleket, hogy azokat feldolgozva megőrizzék az utókornak.
midio.hu
Fotó: Galovtsik Gábor felvételei