A Papirusz Book Kiadó négy frissen megjelent könyvét mutatta be november 18-án Budapesten a Kemény Szalon rendezvényén a Történetek Kávézójában (Síp utca 3.). A művek egyike a Diósdon jól ismert előadóművész, zenepedagógus, diósdi fiatalokat is – köztük az egykori Vadvirág együttes tagjait – tanító Bodza Klára Lélekzengő című önéletrajzi kötete volt.
A rendezvény mottójául Babits Mihály Ritmus a könyvről című versének részletét választotta a kiadó:
„Óh, ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell,
hogy a Könyvnél több az Élet és az Ember:
mert a Könyv is Élet, és él, mint az ember –
így él: emberben könyv, s a Könyvben az Ember.”
A bemutatott művek kivétel nélkül ismert, értéket teremtő művészek alkotásai, amelyek a szóban forgó személyek életútját, munkásságát, gondolatait láttatják az olvasóval.
Elsőként Baranyi Ferenc Tiszta szándékkal című verseskötetéből hallhattunk részleteket, melyeket a költő betegsége miatt Kemény András olvasott föl. A következő különösen értékes alkotás az In memorian Ferencsik János, amelyben a szerkesztők méltó emléket állítanak a kiváló karmester életének és munkásságának. Varga István klarinétművész a dirigensről szóló történetek mellett zenei élménnyel is gazdagította a beszélgetést.
A harmadik bemutatott alkotás Ötvös Csilla operaénekes Életem története című könyve volt. Az énekesnő nemcsak nagyon vidám, jókedvű történeteket mesélt, hanem gyönyörű énekével is megajándékozta a közönséget. Őt zongorán Hegedűs Valér zongoraművész kísérte.
Beszámolóm végére hagytam a számomra legkedvesebb művet, Bodza Klára Lélekzengő című könyvét, mely a híres népdalénekesnő életútjáról szól. Örömmel és szeretettel hallgattam szavait, hiszen személyesen is jól ismerjük egymást. A könyv megszületéséről megtudtuk, hogy a Covid-járvány miatt otthon, bezárva azzal foglalta el magát, hogy mindennap leírt egy történetet az életéről. Egyszer csak azt vette észre, hogy egy egész kötetnyi anyag gyűlt össze. Maga sem hitte, hogy könyv lesz belőle – a kiadónak azonban tetszettek az írások, így felkarolta a megjelentetését. A Lélekzengő cím története is érdekes. Korábban kiadott CD-je a Lélekvirágok címet viseli. A népdalok a lelkének virágai, a könyvében szereplő írások pedig lelkének zengései. Az irodalmi beszélgetés vele és a többi művésszel is valóban „lélekzengő” volt, miközben Bodza Klára gyönyörű adventi népdalokat énekelt.
Pályája során kezdetben koncertezett, közben ráébredt teljesebb hivatására, és elsők között kezdte a népdalok tanítását, majd a gyerekdalok gyűjtését is. Tankönyv formájában is közreadta tudását és tapasztalatait. Mint mondta, a népdalok a lelke virágai, de nemcsak az énekeket, hanem az általa felnevelt sok-sok tanítványt is virágnak nevezte. Nagyot dobbant a szívem, mikor szép szavakkal a tanítványokra emlékezett, hiszen hosszú éveken keresztül lányaim is tőle tanulták a népdaléneklés tudományát. Hálatelt szívvel hallgattam, milyen büszke a diákjaira. Tanított gyerekeket egészen pici kortól sokszor a felnőtté válásukig. A „bimbókból” „virágok” lettek a szeme láttára. Vannak, akik azóta már híres énekesek lettek, de vannak, akik „csak” a mindennapi életükben őrzik a népdalok szépségét. Sokan közülük már édesanyák, akik boldogan és szeretettel énekelnek gyermekeiknek.
A népdal tele van titkokkal, az élet minden eseményét megénekli, magáról az életről szól. Bodza Klára egész élete során arra törekedett, hogy Kodály Zoltán „Éneklő Magyarország” gondolatát próbálja megvalósítani. Még 82 évesen is aktív szellemi életet él, ahogy a könyve mottója, egy népdal részlete mondja:
„Addig élek, amíg élek,
amíg bennem zeng a lélek.”
Rásóné Sinkó Ilona
Fotó: a szerző felvételei
Címkék: Bodza Klára, Könyvajánló, Papirusz Book