Diósd Város Önkormányzatának Környezetvédelmi Bizottsága javaslatára és szakmai segítségével, valamint a Polgármesteri Hivatal és a képviselő-testület egyetértésével és támogatásával tavaly decemberben a MiDió Egyesület elindult a MOL – Új Európa Alapítvány által kiírt Zöld Oázis pályázaton. A közösségi összefogás és a fenntarthatóság jegyében benyújtott pályázat elbírálása pozitív volt, így hamarosan egy nyolc állomásból álló természetvédelmi tanösvény létesülhet Diósdon.

A MOL – Új Európa Alapítvány azzal a céllal hirdette meg Zöld Oázis pályázatát, hogy helyi közösségek számára lehetőséget teremtsen természeti környezetük fejlesztésére, a zöld szemlélet elmélyítésére. 2025-ben megvalósítható projektekre 2 millió forint támogatási összegre lehetett pályázni az alapítványnál.

A pályázatra az önkormányzat Környezetvédelmi Bizottsága figyelt fel, melynek elnöke Péter Szilvia képviselő. Szilvia két helyi civil szervezettel is felvette a kapcsolatot, hogy együtt gondolkodjanak a pályázaton indulás lehetőségéről. Végül a MiDió Egyesülettel közösen sikerült időben elkészíteni és benyújtani a pályázatot, melynek gondolata már évekkel ezelőtt megfogalmazódott a diósdi szépkorúaknak rendszeresen természetjáró programokat szervező, illetve a 2020 óta évente megszervezett MiDió Mesés Séta elnevezésű közösségi programba önkéntesként aktívan bekapcsolódó, civilben idegenvezetőként dolgozó turisztikai szakember, Péter Szilvia gondolataiban.

A tervezett tanösvény nyolc megállója a diósdi kőbánya környékének természeti értékeire hívja fel a figyelmet – információs táblákon a területen előforduló védett állat- és növényfajokat, geológiai és kultúrtörténeti információkat tüntetik fel. A pályázaton elnyert 2 millió forint fedezi a telepíteni tervezett eszközök – információs táblák, padok, szemeteskukák – beszerzését, illetve az egyes elemek szakszerű telepítését. Emellett alapozó jelleggel elvégezik majd a terület botanikai és zoológiai állapotfelmérését, hogy pontosabb képet kapjunk a terület értékes flóra- és faunaelemeiről. A cél a még megmaradt természetes élőhelyek minél jobb állapotban történő konzerválása és a lakosság edukálása.

Az Országzászlónál létesítendő első információs ponton egy „Zöld Oázis” létrehozása is a terv része, mely a területre jellemző őshonos fafajok (virágos kőris, kislevelű hárs és mezei juhar) csemetéiből és egy, helyi vadvirágfajokat felvonultató bemutatókertből áll. A bemutatókertben a hely flórájára jellemző és őshonos vadvirágfajok (lándzsás útifű, közönséges cickafark, ligeti zsálya, réti peremizs, homoki aszúszegfű, terjőke kígyószisz, vadmurok, tarka koronafürt, szarvaskerep, vajszínű ördögszem) magjait vetik el.

A tervek elkészítésében a Környezetvédelmi Bizottság két külsős tagja, dr. Mezőfi László kertészmérnök és növényorvos kutató, valamint dr. Szerényi Gábor biológus, az érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium nyugalmazott tanára nyújtott szakmai segítséget. A szakemberek örömmel vettek részt a pályázat elkészítésében, mely nemcsak hivatásuk és érdeklődési területük miatt testhezálló, hanem azért is, mert mindkettőjükben megfogalmazódott már korábban egy természetvédelmi tanösvény terve Diósd ezen részén; dr. Szerényi Gábor évekkel ezelőtt fel is térképezte a pályázatban megjelölt terület növényvilágát.

A pályázati szerződés aláírása jelenleg előkészítő fázisban van, és várhatóan már tavasszal elindulhat a megvalósítás, amiben a fenti szakértők szakmai segítségén túl a helyi közösségekre, civilekre is számítanak. Ha minden jól alakul, az idei, immár hatodik MiDió Mesés Séta útvonala az új tanösvényen haladhat szeptember első vasárnapján.

midio.hu

Borítókép: a diósdi Alsó-Kőbánya (fotó: Merényi Zita)

Címkék: kőbánya, pályázat, Tanösvény, Természet