A Magyarországi Tájházak Szövetsége idén a szomszédos Budaörs város Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjteményének (Heimatmuseum) ítélte oda az „Év tájháza” kitüntető címet.
A német nemzetiségi múzeumnak már az alapításakor fő célja volt a budaörsi svábság hagyományos kultúrájának megőrzése, a tudományos kutatómunka, kiállítások és rendezvények szervezése, valamint a hagyományőrzés és a hagyományátadás. Tevékenységi körének bővüléseképpen a Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény a magyarországi német tájházak információs központjává vált – adta hírül a Magyar Tájházak Szövetsége honlapján.
A Budapesti út 47/1 szám alatt álló épület a 19. század utolsó harmadában épült. A hagyományosnak tekinthető háromosztatú épület (szoba–konyha–szoba) később L alakban egy külön bejáratú szobával is kiegészült, a házhoz pedig kamra, présház és pince tartozott.
A második világháború alatt súlyos károkat szenvedett épületet a Wéber család az 1980-as évek elejéig lakta. A műemlékké nyilvánított házat a budaörsi tanács vásárolta meg. 1987 augusztusában, Johannes Rau német államelnök budaörsi látogatásával egy időben kapott a gyűjtemény múzeumi engedélyt és költözhetett be az épületbe. A korábbi években összegyűjtött gazdag anyagot akkor öt helyiségben helyezték el.
A Heimatmuseum 2016-ra tudta megteremteni azt az anyagi hátteret, amellyel teljes körű felújítás vált lehetővé, amely egyben a kiállítások megújítására, bővítésére is lehetőséget adott: a felújítási munkák során az épülettel egybeépült présházat újra összekötötték az épülettel, ezáltal bővült a kiállítóterek száma, amely új koncepció, újfajta kiállítások létrehozását tette lehetővé. A felújítás során egyik fő cél az volt, hogy kiállítási tereik száma bővüljön; az új állandó kiállítás már négy termet tölt meg, s új időszaki kiállítási helyiséget is kialakítottak.
A múzeum legfontosabb feladatának Budaörs kulturális értékeinek megőrzését és ápolását tartja, legyen szó kiállított tárgyaikról, raktárakban őrzött régi műtárgyakról vagy hagyományokról.
A Heimatmuseum fontos szerepet tölt be Budaörs város kulturális, közösségi életében: minden évben rendez a kiállításokhoz kapcsolódó hagyományőrző programokat (nyári gyerektáborok, hagyományőrző szakkör, könyvbemutatók), családos programokat (játszókuckó, múzeumi bolhapiac, húsvéti és adventi kézműves hét, bábszínházi előadások német és magyar nyelven), valamint szabadegyetemi kurzusokat és tudományos konferenciákat.
midio.hu
Forrás: Magyar Tájházak Szövetsége