Daróczi Csaba soltvadkerti fotóművész nyerte el a fődíjat A halak csillagképe című képével a Saubermacher – Az év természetfotósa 2022 pályázaton, melynek legjobb képeiből a Magyar Természettudományi Múzeumban látható kiállítás.
A naturArt, a Magyar Természetfotósok Szövetsége 2022-ben immár 30. alkalommal hirdette meg Magyarország és a régió legnagyobb hagyományokkal bíró nemzeti természetfotó-pályázatát. A pályázat célja hazánk, a Kárpát-medencei ökorégió és Földünk természeti értékeinek, csodálatos élővilágának, tájainak, valamint a természet ritka pillanatainak bemutatása a fotóművészet eszközeivel, ezen keresztül a természetvédelmi és biológiai ismeretterjesztés segítése, a társadalom szemléletének formálása és esztétikai értékítéletének fejlesztése. A pályázat névadó támogatója a Saubermacher Kft.
A pályázatra idén 197 fotós 3533 felvételt küldött be. A natur Art közleménye szerint a III. fordulóba bejutott körülbelül 400 kép mindegyike megérdemelte volna a bemutatást. A magas színvonal eredményezte, hogy ez évben a korábbinál több, összesen 120 pályamű került falra, illetve a kiadott albumba.
A pályázati képek között már nemcsak meghökkentő nézőpontokkal találkozhatunk, hanem felfedezhetők olyan kreatív technikák is, amelyekkel eddig még sehol, még a külföldi pályázatokon sem fordultak elő. Nyugodtan kijelenthető, hogy a vezető magyar természetfotósok nemcsak tudatosan készítik megdöbbentő látványt közvetítő képeiket, hanem képesek a technikai háttér továbbfejlesztésére is, ami egyértelműen jelzi, hogy kiemelkedő alkotókészséggel rendelkeznek – méltatta a fotókat Kalotás Zsolt, a zsűri elnöke.
A közlemény szerint Az év természetfotósa címet elnyerő Daróczi Csabának 18 képe szerepel a legjobbak között. Ez rekord a pályázat 30 éves történetében. Daróczi Csaba képeivel több kategóriában is első lett. A fotós a soltvadkerti tóban, egy víz alatt elhelyezett kamerával készítette éjjel A halak csillagképe című fotóját, amellyel kiérdemelte a fődíjat, Az év természetfotója elismerést.
Daróczi Csaba Magyarországon többször elnyerte az Év természetfotósa és a Varázslatos Magyarország pályázat fődíját. Európában szinte az összes rangos pályázaton volt már első díjas/fődíjas (Oasis, Asferico, Monthphtoto, GDT Az Év európai természetfotósa, Glanzlichter, Milvus, Aves Emotion’Ailes). Egyéb díjai a világ minden részéről 100 fölött vannak. A naturArt Magyar Természetfotósok Szövetségének tagja.
A fotós 1969-ben születtem Debrecenben, jelenleg Soltvadkerten él és dolgozik. A fényképezéssel a szegedi főiskolás évei alatt – ahogy honlapján ő maga írja – „fertőződ” meg, és e szenvedély évről évre egyre súlyosbodik. A fotózás alapjait autodidakta módon sajátította el, bár tapasztaltabb barátai is igen sokat segítettek ebben. Nagy nehézségek árán szerezte meg – tökéletesnek még ma sem nevezhető – felszerelését, ami a techika fejlődése okán folyamatosan fejlesztés alatt áll. Azt vallja, hogy a technika nem mindenható, ugyanakkor kedvenc mondása: „Minden rossz munkás a szerszámát szidja.”
Alkotói arc poeticájáról így vall: „A fényképezés számomra az önmegvalósítás eszköze, minden kattintást úgy igyekszem elkövetni, hogy az valamivel mindig többet nyújtson a néző számára a megszokott látványnál. A fényképezés szinte átalakította az egész életem, életformámmá vált. Más szemmel nézem a világot is, mióta a keresőt a szemem elé emeltem. Egy lehullott levél, egy emberi mosoly is más már számomra, mint azelőtt, mert amikor valami szépet látok, képzeletben akkor is exponálok egyet.”
Az ifjúsági kategória fődíját a 16 éves Kártyás Gergő nyerte el Vonalkód című munkájával. A fotó 2021 januárjának első heteiben készült Döröskén, középpontjában egy tőkésrécepár látható a téli tájban.
Az Alexandra Kiadó 2022-ben is megjelentette a döntőbe jutott fotókból összeállított, Az év természetfotói – Magyarország 2022 című kötetet. A pályázat legjobb fotóiból rendezett kiállítást 2023. január 30-ig lehet megtekinteni a Magyar Természettudományi Múzeumban.
midio.hu
Fotó: naturArt
Címkék: Az év természetfotósa, fotózás